O NASZEJ FIRMIE

Poznaj lepiej firmę Słonik Felix.

Firma P.U. Słonik Felix powstała w roku 2010, aby świadczyć usługi w zakresie wywozu nieczystości płynnych. Wobec dużego zainteresowania klientów związanego z profesjonalną obsługą i konkurencyjną ceną, w krótkim czasie poszerzyliśmy infrastrukturę o kolejne beczkowozy. Konwencjonalny wywóz nieczystości płynnych wciąż jest jednym z głównych segmentów prowadzonych przez naszą firmę działań.

Jednocześnie w odpowiedzi na coraz większe wyzwania związane z obsługą dużych zakładów, kanalizacji czy oczyszczalni ścieków pojawiła się koncepcja zakupu specjalistycznego sprzętu posiadającego dużo większe możliwości niż tradycyjne beczkowozy. Ostatecznie wybór padł na wielofunkcyjny samochód marki Muller – jeden z najbardziej wiodących marek w tej branży. Wybór nie był przypadkowy gdyż dzięki modelowi Canalmaster możliwe stało się wykonywanie usług, na które nie może pozwolić sobie większość firm konkurencyjnych. Od tego czasu z powodzeniem pojazd jest wykorzystywany do wszelakich robót, a profesjonalna obsługa, otwartość na techniczne nowinki i dobra cena sprawia, że klient może czuć się zawsze zadowolony o czym świadczy wiele rekomendacji.

Nie boimy się wyzwań, a każde zlecenie traktujemy z należna uwagą.

Znaczącym problemem w eksploatacji infastruktury słurzącej przemieszczaniu, gromadzeniu czy przepompowywaniu ścieków komunalnych lub przemysłowych jest jej drożność. Dlatego coraz większym zainteresowaniem wśród firm zajmujących się gospodarką ściekową cieszą się mobilne urządzenia czyszczące wyposażone w system hydrodynamicznego czyszczenia kanałów metodą recyklingu.

Nie ma w tym nic dziwnego zważywszy na zalety wynikające z zastosowania tej metody.

Czyszczenie kanalizacji sanitarnej jak i deszczowej przy zastosowaniu kombinowanego pojazdu ssąco-płuczącego z odzyskiem wody polega na filtracji wyssanych nieczystości a odzyskana w tym procesie wodę wykorzystuje się do dalszej pracy np. frezowania kanału.

Wymierne korzyści z tej technologi to:

 • oszczędność czystej wody pobranej z sieci
 • skrócenie czasu czyszczenia obiektu
 • minimalizacja objętości usuwanych nieczystości
 • wydłużenie efektywnej pracy sprzętu poprzez eliminację częstych zrzutów pobranych odpadów

Pojazd wyposażony jest w wysoce wydajną pompę ssącą z płaszczem wodnym z własnym układem chłodzenia co również umożliwia podciśnieniowy załadunek i transport szlamów i cieczy. Maksymalne podciśnienie wynosi około 90 kPa. Pojemność zbiornika wykonanego ze stali kwasoodpornej na zebrany materiał wynosi około 10m3.

Umożliwia to przede wszystkim usuwanie dużych ilości materiałów zalegających w zbiornikach, przepompowniach urządzeniach i pomieszczeniach. Wydajność pobierania materiałów uzależniona jest od długości przewodu ssącego oraz gęstości transportowanego materiału. W celu zwiększenia efektywności pobieranego materiału istnieje możliwość zainstalowania idżektora powietrznego lub wodnego połączonego z pompą tłoczącą „URAGA” co znacząco wpływa na zwiększenie głębokości z jakiej materiał jest pobierany.

Rozładunek zebranego osadu może odbywać się grawitacyjnie lub pneumatycznie.

 • grawitacyjnie tj. poprzez otwarcie tylnej klapy i podniesienie zbiornika
 • pneumatycznie tj. materiał wydmuchiwany jest we wskazane miejsce lub do innego pojazdu.

Technologia

Hydrodynamiczne czyszczenie kanałów metodą recyclingu

Coraz większym zainteresowaniem wśród polskich firm zajmujących się czyszczeniem ciągów kanalizacyjnych cieszą się urządzenia z tzw. „odzyskiem wody”. Nie ma w tym nic dziwnego biorąc pod uwagę zalety wynikające z zastosowania tej technologii. System ten bowiem filtruje wysysane ścieki, a odzyskaną wodę wykorzystuje do dalszej pracy płukania kanałów.

Oszczędzamy dzięki temu cenny czas eliminując konieczność częstych zrzutów nieczystości i napełniania zbiornika wodą czystą. Nie bez znaczenia jest też fakt znacznych oszczędności wody pitnej w porównaniu do czyszczenia metodą tradycyjną.

Na rynku europejskim spotykamy przynajmniej kilkanaście różnych rozwiązań tego typu urządzeń. Są wśród nich i te lepsze posiadające skuteczne i proste w obsłudze systemy filtracji ścieków i te gorsze których filtry zatykają się po kilkudziesięciu minutach pracy, a ich oczyszczanie jest istnym utrapieniem dla pracowników obsługujących urządzenie. Bardzo ciekawe, unikatowe rozwiązanie zastosowała w urządzeniu typu AQUASTAR firma KAISER. Ten potentat w dziedzinie produkcji urządzeń komunalnych oparł się na zupełnie innych niż pozostali producenci rozwiązaniach bazowych elementów konstrukcji. Należą do nich: przemiennik ciśnienia, pierścieniowa pompa wodna (ssąca), hydrauliczna pompa regulacyjna i wiele innych.

Nowoczesny sprzęt – samochód WUKO marki Müller

Zastosowane zbiorniki:

Zbiornik o pojemności całkowitej 12000 dm3, ze stali nierdzewnej, podzielony na dwie komory:

 • wody czystej o pojemności 4000 dm3, wyposażonej w  wodowskaz z układem czujników, wskaźniki kontrolne napełniania, układ filtrujący do wyłapywania nieczystości, zabezpieczenie przed zafalowaniem i wylewaniem się wody ze zbiornika, arma-turę, zawór antyskażeniowy,
 • osadu i wody brudnej o pojemności 8000 dm3, wyposażonej w płynowskaz, armaturę, elementy układu recyklingu, dysze do wypłukiwania ciężkich osadów umieszczone wewnątrz zbiornika na jego obwodzie – jest to system wysokociśnieniowego płukania zbiornika.

Wysokociśnieniowy układ wodny:

 • pompa zabezpieczona filtrem, napędzana przekładnią pasową, o parametrach: wydatek wody 333 dm3/min; ciśnienie nominalne 175 bar,
 • zawór umożliwiający opróżnienie zbiornika wody czystej,
 • płynna regulacja wydatku i ciśnienia wody,
 • zabezpieczenie pompy i regulacja ciśnienia roboczego,
 • licznik motogodzin,
 • system automatycznego układania węża w bębnie,
 • płynne sterowanie procesami ssania i ciśnieniowego mycia kanałów z odzyskiem wody.

System odzysku wody – zespół recyklingu

 • wykorzystanie wody ze zbiornika osadu przez jej odfiltrowanie i przepompowanie do zbiornika wody czystej,
 • urządzenie do odzysku wody (recyklingu) o wydajności zapewniającej ciągłą pracę pompy wysokociśnieniowej z efektem samooczyszczenia,
 • pompa recyrkulacyjna zapewniająca wydatek potrzebny do
  ciągłej pracy urządzenia,
 • system oczyszczania wody trzystopniowy: bęben filtracyjny, układ hydrocyklonów, kaskadowy system przelewu wody w zbiorniku.

Układ ssąco – tłoczący

 • pompa próżniowa, przystosowana do pracy ciągłej, wydatek nominalny: 2400 m3/h przy 90% próżni,
 • nadciśnienie w zbiorniku wody czystej: maks. 0.5 bara,
 • armatura i wyłącznik elektryczny zabezpieczające pompę przez zalaniem oraz zawory zabezpieczające przed przekroczeniem ciśnień w układzie,
 • przewody do zasysania osadu – rurociąg DN110, L=20m, nawinięty na szpulę poziomą umieszczoną nad zbiornikiem,
 • zabezpieczenie przed przelewaniem,
 • tłumik hałasu,
 • łapacz oleju z zabudowanym filtrem,
 • zawór zwrotny, zawór ciśnieniowy,
 • maksymalna głębokość ssania (z zastosowaniem inżektora) około 15 m od poziomu jezdni (przy średnicy węży DN110)

W branży od

109
2010

Nowoczesne samochody

5
9

Zadowolonych klientów

61
100
%

Potrzebujesz pomocy? Dzwoń do nas!
+48 531 531 560